Tri stvari?

Objavljeno: 03.10.2009
3
Tri stvari?

Da sam htio ispasti pametan u naslov bi recimo stavio neku riječ koja “lijepo zvuči ali ništa ne znači”, kao npr. digresija. Ali kako naslov kaže tri stvari, idemo krenut redoslijedom:

  1. Zašto nisam postao ništa tokom ove sedmice? (Odmor pred početak semestra)
  2. Šta me to strašno nervira ovih dana? (Google Wave, dizajn LABa)
  3. Šta je LAB, kratki plan razvoja i ko sam ja? (VLog, redizajn, pokoji koristan servis, direktorij magazina i servisa)

Zašto nisam pisao ništa tokom cijele sedmice?

Kako god zvučalo, uzeo sam odmor, ne samo od LABa – nego od svega, u ponedeljak sam uspješno završio prilično važan ispit na kojem sam radio od februara i mislim da sam zaslužio ne misliti ninašta makar tokom jedne sedmice, posebno što je to jedna sedmica prije početka novog semestra na mom novom univerzitetu.  Jučer sam počistio neke tri hiljade nepročitanih postova u Google Readeru, počistio mail i počeo se vraćati u normalne tokove, pošto planirma da LAB preživi još mnogo uspješnih i ustrajnih godina, ovake stvari možete očekivati sa vremena na vrijeme, barem dok na projektu radim sam.

Šta me to strašno nervira ovih dana?

Iako sam ne tako davno sa oduševljenjem pisao o Google Wave, jučer sam doživio vrhunac frustracije što ne mogu dobiti poziv za korištenje, danas me je malo spustio na zemlju i smirio MG Siegler u članku na TechCrunch u kojem je napisao da ni on još uvijek nije dobio svoju pozivnicu, svejedno kako stvari stoje i dalje smatram da će Wave biti revolucionaran, ali način na koji je Google (ponovo?) odlučio  progurati jedan od svojih servisa ne bih pretjerano hvalio, jer cijeli Web ispašta zbog masivnih količina “Wave invitation” spama, a također smatram i da je kontraproduktivan jer ograničava organski rast koji bi Wave doživio da je makar korišten model sličniji onom kod lansiranja Gmaila, mnoštvo ljudi koji su dobili famoznu pozivnicu iz prve ili druge ruke žali se da nedostatak poznanika sa kojima bi mogli “talasati” znatno utiče na kvalitetu ukupnog korisničkog iskustva.

Također nervira me izgled koji sam izabrao za LAB na samom početku i prilagodio ga početnim potrebama, sada me strašno ograničava jer ne može pružiti odgovor na mnoge novonastale zahtjeve, odmah pri lansiranju planirao sam redizajn ali da budem iskren ne u prvih mjesec dana, nego u prvih godinu dana, zahvaljujući vama, mojim dragim čitaocima i vašoj brojnosti, izradi novog dizajna sam pristupio prije petnestak dana i nadam se da će uskoro biti gotov finalni Photoshop mockup te da ću moći preći na kodiranje novog dizajna već u ovom mjesecu.

Šta je LAB, kratki plan razvoja i ko sam ja?

Ovaj dio će biti vrlo kratak, trenutno na LAB ne postoji “About” (“O meni”, “O nama”, “O projektu”) sekcija, mislim da je ovo moja velika greška, koju ću ovdje pokušati barem malo ublažiti. LAB je trenutno one-man-show na samom početku i za sada samo blog, nije planirano da na tome ostane. Težnja projekta je izgradnja i unaprjeđenje zajednice kreatora i inovatora na polju Web sadržaja u užoj regiji CEE. Ciljna grupa “Kratori i inovatori Web sadržaja” namjerno je jezički vrlo široko (ne)definisana. LAB je not-for-profit projekat i planirano je da takav i ostane.

Slijedeći koraci u kratkoročnom planu razvoja LABa su redizajn, VLog, trenutno jedan servis u fazi kodiranja i tri u fazi planiranja, direktorij domaćih Web magazina i Web servisa u fazi planiranja. Planirana realizacija ovih koraka je do kraja 2010. godine. O svakom od planiranih koraka biti će više riječi u budućim postovima.

I za kraj, ko sam ja? Koljenović Malik, mlad cca. 22 godine, blogger, od malena zaluđen tehnologijom, developer i Web zaljubljenik, trenutno boravim u Beču, dropout sa Sarajevskog univerziteta, Ekonomski fakultet, nakon kraće pauze ponovo student – sada na WU Wien, major Međunarodno poslovanje, minori 1. Finansije i 2. Poduzetništvo i inovacija. Okončao CCNA akademiju, pripremam CCNA certifikacijski ispit (već duže vrijeme) :).

P.S. Drugi članak u seriji “Kako naplatiti na webu” je spreman i biti će objavljen u ponedeljak. Čitajte detaljnije kako funkcioniše naplata karticama na webu i na koje načine možete integrisati rješenje za kartičnu naplatu na vašu lokaciju.

Tagged: ,

§ 3 Responses to “Tri stvari?”