Twitter na bosanski način

Objavljeno: 03.09.2009 Komentari: §3

microblogging

I to ne samo jedan, nego ni manje ni više već dva. I neko mi jučer na twitteru kaže da je naš web mrtav? Nema šanse! Ovaj mikrobloging servis bez biznis plana poslužio je kao inspiracija za dva naša – domaća servisa, tako da smo dobili, bosansku verziju twittera na StaRadis.ba i još jednu na Prati.ba, obje u beti i ako je suditi po sadašnjim brojevima korisnika, mnoštvu potencijala za rast.

Budući da sam do jutros živio u ubjeđenju da postoji samo jedan bosanski twitter – nisam uspio kontaktirati osnivače Prati.ba, što ne znači da nisam probao sa StaRadis.ba, i niko nije odgovorio.  Iza Prati.ba stoji ekipa iz firme API, koja iza sebe ima najuspješniju društvenu mrežu na našim prostorima, derek.ba i furka.com, dok o osnivačima StaRadis.ba HouseMahali (napisao članak, otiš’o na kafu, vratio se, i stranica više nije online) ne znam mnogo, niti poznajem neke druge web projekte koje su radili.

Tvorci Prati.ba su se potrudili da pruže što sličnije iskustvo korištenja koje pruža originalni twitter, što se može primjetiti odmah po dolasku na početnu stranicu, imaju i zaštitnu životinju, samo u njihovom slučaju umjesto twitterove ptice poslužio je pas. Sve je u pravom Web 2.0 duhu sa mnoštvom gradienta i refleksija na površini i ajaxa u podlozi, što je naravno za svaku pohvalu jer je korisničko iskustvo gotov jednako onome koje pruža i sam twitter. Vrlo bitna stvar za pohvaliti je postojanje otvorenog API-ja, o čijoj važnosti sam nedavno pisao, ali firma koja se zove API sigurno dovoljno shvata njegovu važnost, iako je na Prati.ba broj poziva na API ograničen na 500 tokom jednog dana, to bi trebalo zadovoljiti većinu uobičajenih korisnika jer prevedeno u vremensko ograničenje 500 poziva znači jedna akcija svake nešto manje od tri minute. Jedna od vrlo bitnih opcija koja nije implementirana, a koja je problematična i za sam twitter, uzrokujući česta rušenja servisa, je pretraživanje u realnom vremenu, tako da ćemo u ovoj prilici ostati uskraćeni za prvu bosansku tražilicu u realnom vremenu, možda nam jednostavno nedostaje više sposobnih programera u Erlangu i Lispu.

U cijelu ovu priču uključila su se i dva mnogo jednostavnija, ali nikako manje bitna servisa, neophodna ukoliko mislimo razmjenjivati smislen sadržaj u 140 karaktera, url.ba i img.ba kako im imena slikovito govore, servisi za skraćivanje url-ova i brzo i jednostavno hostanje slika, dva polja na kojima se širom svijeta vode ratovi za sadržaj, što u nas nije slučaj jer su ovo jedina dva servisa ove namjene na koje sam kod nas naišao, i koriste ih oba mikrobloging servisa, sve dok je više mikrobloging servisa nego url shortenera, situacija je vrlo dobra i sigurno se ne trebamo brinuti. Za ovakve servise najbitniji je API koji oba servisa posjeduju, tako da nemamo dodati ništa drugo do pohvaliti autora i zaželjeti mu mnogo uspjeha i veliku zaradu ukoliko osmisli neki način da monetizuje svoj rad.

StaRadis.ba iako kako sami kažu prvi, sigurno nisu i jedini bosanski mikrobloger, na prvi pogled po broju korisnika i njihovoj raznovrsnosti ali i po korisničkom iskustvu koje pruža znatno zaostaje za Prati.ba. Razlika u zrelosti sa Prati.ba je primjetna i u samom opisu, dok Prati.ba kaže:

“Pratite i otkrijte šta se to dešava u vašoj okolini, diskutujte o aktuelnim temama i podjelite vaša iskustva i mišljenja sa drugim osobama ili sajtovima”

što odražava nedavnu promjenu filozofije i samog twittera, StaRadis.ba i u nazivu a i u opisu kaže:

“Web 2.0 microblogging portal koji ti omogućava da bliskim osobama – prijateljima, poslovnim kolegama, poznanicima, odgovoriš na pitanje ‘šta trenutno radiš’, i pratiš šta oni rade.”

što je prošla twitterova tvrđnja, budući da su korisnici odlučili da to bude servis za praćenje događaja a ne svojih prijatelja, zašto Facebook još uvijek vrlo dobro koristi. Također ovom servisu nedostaju i otvoreni API i pretraživanje u stvarnom vremenu, mada je pohvalno to što imaju validan HTML i CSS, nadam se da će u skoroj budućnosti implementirati otvoreni API a možda steći i značajnu prednost implementacijom prvog pretraživanja u stvarnom vremenu na našim prostorima, ostaje da vidimo.

Osnivačima oba servisa želimo mnogo sreće i uspjeha uz mnoštvo još uspješnijih projekata i novih mogućnosti. Sada ostaje da vidimo kakav će uticaj imati mikrobloging zajednica u razvoju weba na ovom prostoru. Molim vas da svoja iskustva i stavove vezano za ove servise ostavite u komentarima, jer ovo što pišem pišem za sve nas i poboljšanje ponude servisa koji će koristiti svima nama.

(Lab.ba)

Tagged: , , , , , , , ,

§ 3 Responses to “Twitter na bosanski način”

  • Krule says:

    Lijepo napisan članak. Sviđa mi se stil, iako me malo bode u oči ova količina boldiranih riječi. 🙂

    Nažalost, ne koristim domaće twitter klonove još, tako da na samu temu nemam nekih ekstra komentara. Možda, ukoliko u budućnosti odlučim tweetati na Bosanskohercegovačkom jeziku i napravim account.

    Što se real time pretrage tiče, ne mislim da je problem u manjku programera za Erlang/Lisp, tj. ne mislim da su isti potrebni kako bi se ova mogućnost implementirala. Naročito kada se uzme u obzir da ih ni sam twitter, napisan u railsu, ne koristi. Mislim da se malo više radi o tome da su projektanti domaćih clone servisa željeli pokrenuti osnovnu twitter like funkcionalnost, te u budućnosti nadograđivati na ovoj osnovi (beta). Nisam potpuno siguran, ali ne mislim da je i sam twitter imao ovu mogućnost od starta, a facebook ju je tek relativno nedavno pođonio.

    Uglavnom, dobri članci, lijepo napisani, ugodni za čitat. Sretno sa blogom i eventualnom monetizacijom istog.

    • Bold cemo ubuduce prilagoditi citateljstvu 🙂 A da je real-time search napisan u erlangu vjerovatno se nebi rusio tako cesto 🙂 Jedan dobar primjer je Twitterfall.com, kojem je osnovni servis trending topics i desi se da recimo twitter padne ili ugasi search a Twitterfall radi bez problema, i cak prikazuje rezultate bolje od samog twitter searcha.

      P.S. Hvala na lijepim zeljama 😉

  • […] prošli članak o dva bosanska mikrobloging servisa radovalo me je da situacija na bosanskom webu nije onakva […]